Europos geografinis vidurys

Europos geografinis vidurys, Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto teigimu, yra 54° 50’ 45’’ šiaurės platumos ir 25° 18’ 23’’ rytų ilgumos. Tokios koordinatės apibrėžtos tik iš naujo nustačius Europos žemyno ribinius taškus: Šiaurėje – Špicbergene (80°45‘N – 20°35‘E), Pietuose – Kanarų salose (27°38‘N – 17°58‘W), Rytuose – Uralo kalnų viršūnė (67°59‘N – 66°10‘E), Vakaruose – Azorų salyne (39°27‘N – 31°16‘W). Žemyno riba driekiasi Karos upe, Uralo kalnų aukščiausiuoju gūbriu, Uralo upe, Kaspijos jūra iki Apšerono pusiasalio, Kaukazo kalnų aukščiausiuoju gūbriu iki Kubanės įlankos, Juodąja jūra per Dardanelų ir Bosforo sąsiaurius, rytine Egėjo jūros pakrante (Graikijos – Turkijos siena), Viduržemio jūra, Gibraltaro sąsiauriu. Nustatant žemyno ribinius taškus, Kanarų, Madeiros, ir Azorų salos, kaip ir Islandija priskirtos Europai, Naujoji žemė – nepriskirta. Neatsižvelgta į Maltos salos padėtį viduryje Viduržemio jūros, tačiau tai Europos geografinio vidurio vietą keičia tik 100 metrų. Atsižvelgiant į matavimo tikslumą, Europos geografiniu viduriu gali būti vadinamas kiekvienas taškas teritorijoje, kuri yra kartografinė trapecija, maždaug 1100 metrų Šiaurės-Pietų kryptimi ir 800 metrų Vakarų-Rytų kryptimi.
Pirmasis Europos vidurio žymeklis iš marmuro ir akmenų buvo pastatytas 1991 m. 26 km šiauriau Vilniaus, Girijos (vadintame Purnuškių) kaime, Vilniaus r. Nuo 1997 m. gegužės šią vietą žymi apie 9 t sveriantis širdies pavidalo paminklinis akmuo su iškaltomis geografinėmis koordinatėmis. 2004 m. gegužę pastatytas 6 m aukščio obeliskas. Suomiško granito kolonos viršūnę puošia 12 paauksuotų žvaigždžių, simbolizuojančių vieningą Europą. Obelisko autorius Gediminas Jokūbonis. Europos viduryje veikia turizmo informacijos centras. 2006 m. rudenį Prancūzijos nacionalinis geografijos institutas patikslino koordinates. Dabar Europos vidurys yra tarp Pašilių ir Palaukinės kaimų (abu Vilniaus r.).
Dėl ankstesnių, skirtingai nustatytų žemyno ribų ir geografinių skaičiavimų netikslumų, Europos vidurį žyminčios skulptūros be Lietuvos yra Austrijoje, Baltarusijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Ukrainoje ir Vokietijoje.

Dalinkis:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn