Seniausia knyga – XI a. religinio turinio knyga, parašyta plunksna. Ji rasta 1865 m. Turovo (dabar Baltarusija) Atsimainymo cerkvės vienuolyne, todėl dabar pagal radimo vietos pavadinimą ir jos turinį vadinama Turovo „Evangelija“.
Apie jos atradimą žinomi keli panašūs pasakojimai. Esą, Vilniaus mokslo apygardos valdytojo Ivano Karnilovo nurodymu pasiųstas ieškoti senų rankraščių dailininkas Vasilijus Griaznovas suradęs šią knygą Turove Atsimainymo cerkvės vienuolyno anglių dėžėje. Ištraukęs ją iš anglių dėžės ir atvežęs į Vilnių. Kitame pasakojime teigiama, kad ją radęs N. I. Sokolovas.
Per Pirmąjį pasaulinį karą, veržiantis į Lietuvą kaizerio armijai, 1915 m. Rusijos caro valdžia šią „Evangeliją“ su kitais fondais išgabeno iš Vilniaus į Maskvą P. Rumiancevo viešojo muziejaus biblioteką. 1946 m. ta biblioteka, vadinta Sovietų sąjungos valstybine V. Lenino vardo biblioteka (dabar Rusijos valstybinė biblioteka), grąžino 818 retų rankraščių į Vilnių. Tarp jų buvo ir seniausioji mūsų knyga, kurios belikę 10 puslapių. Dabar ji saugoma Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos Rankraščių skyriuje.