Stipriausias žemės drebėjimas

Stipriausias žemės drebėjimas – siekęs 5 balus pagal 12 balų seisminę skalę – paviršinis žemės drebėjimas įvykęs 1909 m. sausio 8 d. Jo epicentras buvo Bezdonių ir Bistryčios kaimai (Vilniaus r.). Manoma, kad jį sukėlė skilęs peršalęs žemės paviršius, nes jo metu įšalusioje žemėje atsivėrė 1 km ilgio plyšys. Daugelis žmonių jautė svyravimus ir buvo pažadinti iš miego, kai kur nukrito ant sienų kabėję daiktai.
Lietuvoje patikimai nėra registruotas joks giluminis žemės drebėjimas. Žinoma keletas paliudijimų apie juntamus žemės virpesius. Pirmasis minimas Petro Duisburgiečio Prūsijos žemės kronikoje (Chronicon terrae Prussiae). Joje minima, kad 1328 metais Skirsnemunėje taip stipriai sudrebėjo žemė, kad rodėsi, jog sugrius Skirsnemunės pilis, o kryžiuočių vienuoliai išsigandę jau ruošėsi šokti nuo pilies bokšto.
Seisminių bangų, sukeltų dėl kitose šalyse vykusių žemės drebėjimų, 4–5 balų stiprumo žemės virpesiaii buvo juntami rytų Lietuvoje 1977 m., o vakarų Lietuvoje 2004 m. 3–4 balų stiprumo žemės virpesiai buvo juntami 1904, 1940, 1986 ir 1990 m.

Dalinkis:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn